טיפולי אונליין בתקופת משבר הקורונה

משבר הקורונה בישראל ובעולם בכלל טרף לי את כל הקלפים שאי פעם הכרתי. 

כולנו חיים במציאות חיים חדשה שלא הכרנו עד היום. 

אני מוצאת את עצמי בימים האחרונים חושבת על מה נכון לעשות: להמשיך לטפל? לסגור את הקליניקה עד תום המגיפה? אבל איך אני יכולה לסגור בפני מי שצריך את עזרתי את הדלת? מצד שני, איך אני יכולה להבטיח את בריאות באי הקליניקה, את בריאותי שלי ואת בריאות בני הבית במצב הקיים? 

באופן גורף ביקשתי ממטופליי שגילם מעל 60 לוותר על הטיפולים ולא להגיע אליי לעת עתה, גם משרד הבריאות ממליץ להם לא להיחשף לאנשים אחרים אם לא חייבים. 

באנשים צעירים יותר אני מטפלת בינתיים. אני שייכת למגזר המקצועות שפעיל בשעת חירום. בינתיים. עד שיגידו לי לשבת בבית בהסגר ולא לצאת ולא להכניס לקליניקה איש. 

אני גם חושבת שאם לא מדובר באיזה מצב כאוב במיוחד שממש מפריע לתפקד, אני מציעה גם לצעירים שבין מטופליי לוותר ולא להגיע.

אני מקפידה הקפדה מחמירה על חיטוי הקליניקה בין המטופלים, על חיטוי חדר השירותים שצמוד לקליניקה בין המטופלים, חיטוי ידיות דלת הכניסה לבית ולקליניקה בין מטופלים, כמובן חיטוי הציוד הטיפולי והמיטה כנדרש לפי הנחיות משרד הבריאות ועדיין אני לא יודעת אם זה מספיק. אף אחד לא ממש יודע.

אז מה עושים בינתיים?

אני מייעצת ועוזרת אונליין בטלפון, בשיחות וידיאו, ובווטסאפ ובאמצעות תוכנה ייעודית לעניין זה.

יש הרבה איך לעזור בפיזיותרפיה באונליין: להדריך לתרגילים, לבדוק ביצוע תרגילים, לבצע הערכת מצב המטופל והבעיה שממנה סובל בחלק גדול מהמקרים שפונים אליי לטיפול. 

קיימת ברשותי תוכנה שבאמצעותה מטופל יכול להתחבר אליי אונליין לטיפול שכולל: שיחת וידיאו עם המטופל, הסתכלות שלי על המטופל ובדיקתו אונליין (דבר המתאפשר בהרבה מהבעיות והכאבים שבגללם פונים אליי לטיפול), הסבר על מהות הבעיה כפי שאבחנתי בבדיקה והתאמת טיפול (נכון, לא ידני שלי בשלב זה אך כזה שבהחלט יכול לעזור משמעותית) שכולל הדרכה להתנהגות נכונה של המטופל עם גופו, הדרכה לביצוע תרגילים מסוימים שאותם אני מתאימה לו באופן אישי (מתוך מבחר עצום של תרגילים שקיימים בתוכנה) המוצגים לו ונשלחים אליו בסרטון וידיאו מדויק וברור, כמובן גם בהדרכתי וכן מעקב שלי על מצב המטופל טלפונית או בשיחת וידיאו.

באמצעות התוכנה אני שולחת לו גם מידע רלוונטי על הבעיה ממנה סובל, דרכי פתרון וטיפול אפשריים. זו לא פנטזיה ולא מדע בדיוני, הכלים קיימים בידינו ואנחנו הפיזיותרפיסטים משתמשים בהם ביומיום בטיפולים. היום במצב הקיים אנחנו נדרשים "לצאת ולחשוב מחוץ לקופסה" ובעצם לטפל בדרכים אחרות.

אני מזמינה את מי שצריך טיפול לנסות אותי אונליין. מבטיחה את אותה דיסקרטיות ואותו יחס מקצועי כמו אצלי בקליניקה. כל מה שצריך הוא סמארטפון. 

אני מאחלת לכולנו לא להתנגף, להישמר בבריאות טובה ולהתראות אחרי הקורונה.

Young Man Sitting On Sofa Video Conferen